Asteriski ry:n ansiomerkkitoimikunta

  • 25.05.2021
  •  
  • 0 kommenttia

Onko sinulle myönnetty Asteriski ry:n ansiomerkki etkä enää tiedä mitä tekisit sen kanssa? Ei hätää! Haemme nyt merkin ansainneita riskejä uuteen ansiomerkkitoimikuntaan!

Asteriski ry:n toimihenkilö- ja toimikuntaohjesääntö kertoo ansiomerkkitoimikunnasta seuraavaa: Ansiomerkkitoimikunta ehdottaa hallitukselle ennen yhdistyksen Pikkujouluja tai vuosijuhlia ansiomerkkien ja -nauhojen sekä kunniakirjojen ja -merkkien saajat. Tätä varten toimikunta kerää ehdotuksia jäsenistöltä merkkien saajiksi. Toimikunta koostuu enintään kuudesta yhdistyksen ansiomerkin saaneesta henkilöstä. Toimikuntaan järjestetään haku joka toinen vuosi. Tarpeen vaatiessa toimikuntaan voidaan myös järjestää täydennyshaku. Hallitus valitsee toimikuntalaiset ja valinnoissa etusijalle menevät aina viimeisimmät ansiomerkin saajat.

Tässä linkki hakemukseen.