Asteriskin SyKo, Varjopikkujoulut, kokouskäytännöt

  • 26.10.2018
  •  
  • 0 kommenttia
#SyKoJännä #HaeHallitukseen2019

 

In English below!

 

Etkö vielä ole päättänyt, mitä teet elämälläsi ensi vuonna? Hieman kiinnostaisi tutustua uusiin ihmisiin ja saada kullanarvoisia kokemuksia? Ainejärjestötoiminnasta olet kuullut joskus, muttet ole varma, kannattaako lähteä mukaan, tai et välttämättä tiedä, mitä se pitää sisällään…

Jos kiinnostuit, lue tämä viesti. Jos et, lue edes “TL;DR:”-osio lopusta.

 

Asteriskin syyskokous 13.11.

 

Asteriskin syyskokous on toinen yhdistyksen vuosittaisista kokouksista, joissa tehdään yhdistystä koskevia päätöksiä ja joissa yhdistyksen jäsenet pääsevät käyttämään äänioikeuttaan. Syyskokouksessa valitaan tulevalle toimikaudelle hallituksen edustajat, toimihenkilöitä sekä edustajia erilaisiin muihin tehtäviin. Lisäksi syyskokouksessa päätetään toimintasuunnitelma ja talousarvio tulevalle vuodelle.

 

Syyskokoukseen ovat tervetulleita kaikki Asteriskin jäsenet! Kokous järjestetään Agoralla salissa XX noin kello 17:30 alken. Kokoukseen voit tulla myöhässä, mikäli et ehdi ajoissa paikalle. Voit myös lähteä kokouksesta ennen kokouksen loppua.

 

Kokouksen jälkeen on perinteitä kunnioittaen varattu kabinetti ravintola Proffan kellarista, johon keräännytään jälkipuimaan mennyttä syyskokousta.

 

Nykyisiä hallituspestejä ja toimaripestejä voi tarkastella täältä.
Yhdistyksen kuvaus sekä säännöt (säännöistä löytyy lisätietoa syyskokouksesta) löytyvät täältä.

 

Asteriskin varjopikkujoulut 7.11.

 

Perinteikkääseen tapaan syyskokousta edeltävällä viikolla järjestetään Asteriskin varjopikkujoulut.

 

Yhtenä illan odotetuimpana ohjelmananumerona nykyinen hallitus kertoo hieman pesteistään ja järjestötoiminnasta kiinnostuneiden jäsenten mietteitä kartoitetaan sekä kysymyksiin vastaillaan.  Tämän tarkoituksena on kartoittaa hallituspyrkyreitä, mutta mikään ei estä kertomasta hakuhalukkuuttaan vasta syyskokouksessa!

 

Varjopikkujoulut järjestetään Kertun saunalla noin klo 17:30-21:30 ja paikalle ovat tervetulleita täysin ilmaiseksi kaikki riskit tonttulakeissaan (lue: ilman tonttulakkia 20€ osallistumismaksu).

 

Tarjolla on luonnollisesti hieman glögiä, pipareita ja joulutorttuja.

 

Asteriskin kokouskäytänteiden esittely 31.10.

 

No mitä ihmettä se hallitus sitten tekee? Ja miten meidän tapahtumat oikeen muodostuu? Kai ne jotain joskus kokoustelleet on. Ja päättäneetkin joskus jostain…

 

Uutena #haehallitukseen -kampanjan tulokkaana järjestetään kokouskäytänteiden esittely -tilaisuus hallituksen kokouksen yhteydessä.

 

Hallitus toivottaakin kaikki riskit ja erityisesti hallitustoiminnasta kiinnostuneet keskiviikkona 31.10. klo 16:45 Agoran luokkaan K127.

 

Illan ohjelma:

16:30 Luokan ovet aukeavat

16:45 Hallitus kertoo kokouskäytänteistä

17:00 Hallituksen kokous alkaa

 

Hallituksen kokouksiin ovat tervetulleita kaikki jäsenet yleensäkin, mutta tällä kertaa pyrimme antamaan jäsenille paremman perehdytyksen aiheeseen ja helpomman mahdollisuuden lähestyä kysymyksillään ja ajatuksillaan hallitusta. Kokousta voi tulla myös seuraamaan puhtaasta mielenkiinnosta, eikä kysymyksiä tai ajatuksia tarvitse esittää. Lisäksi myös tänne voi tulla kesken kokouksen ja kokouksesta voi myös poistua ennen sen päättymistä.

 

Jos siis hallitustoiminta kiinnostaa, muttet ole varma mitä tämä pitää sisällään, niin tämä tapahtuma on just sulle!

————————————————————————–

TL;DR:

 

TAPAHTUMA 1:

MITÄ: Asteriski ry:n sääntömääräinen syyskokous

MISSÄ: Agoran sali XX

MILLOIN: 13.11. klo 17:30

KENELLE: Koko jäsenistölle!

 

TAPAHTUMA 2:

MITÄ: Varjopikkujoulut

MISSÄ: Kertun sauna, Läntinen Pitkäkatu 35, 20100 Turku

MILLOIN: 7.11. klo 17:30

KENELLE: Kaikille riskeille tonttulakeissaan!

 

TAPAHTUMA 3:

MITÄ: Kokouskäytänteiden esittelytilaisuus + hallituksen kokous

MISSÄ: Agoran luokka K127

MILLOIN: 31.10. klo 16:45

KENELLE: Kaikille riskeille ja erityisesti hallitustoiminnasta kiinnostuneille!

————————————————————————–

TL;DR IN ENGLISH:

 

EVENT 1:

WHAT: Asteriski ry’s Fall assembly:
All significant decisions regarding the organization are made here. Members of the organization have the right to attend, contribute to the assembly and vote. By vote members i.e. elect the board for next year.

WHERE: Agora room XX

WHEN: 13.11. starts at 5:30pm (you can come in late and also leave early)

FOR WHOM: All members of Asteriski ry

 

EVENT 2:

WHAT: Pre-pre-Christmas Party:
An annual gathering before the fall assembly where folk eat cookies and talk a bit about the decisions that will be made in the fall assembly. The current board i.e. talks about their own positions and is there to answer any questions about the organization.

WHERE: Kertun sauna, Läntinen Pitkäkatu 35, 20100 Turku

WHEN: 7.11. Starts at 5:30pm

FOR WHOM: All members of Asteriski ry (please, wear a Christmas hat, it’s a tradition!)

 

EVENT 3:

WHAT: Board meeting and presentation of meeting practices

WHERE: Agora room K127

WHEN: 31.10. Starts at 4:45pm (You may come at 4:30pm)

FOR WHOM: All members of Asteriski ry (especially for those who might be interested in applying for a board member’s position for next year)